Ordu Sanayici ve İş Adamları Derneği Başkanı Kadir Engin, kivinin fındığa göre daha karlı bir ürün olduğunu belirterek, "vatandaşlarımız para kazanmak istiyorlarsa fındık yerine kivi dikecekler." dedi.

"KİVİ, FINDIKTAN 10 KAT KARLI"

250 bin m2'lik alanda 27 bin kivi ağacında 500-600 bin ton kivi yetiştirdiğini hatırlatan Engin, kivinin Ordu toprağını sevdiğini söyledi.

"Taban araziye kivi dikmek lazım"

Kivi üretiminin artmasının üreticiye yarayacağını aktaran Engin; "Kivi üretimini artırmak için herkes aklını iyi kullanacak. Taban araziye kivi dikmek lazım. Civil Deresi Vadisi, Melet Deresi Vadisi ve Turnasuyu Deresi Vadisi kivi dikilerek üretim artırılabilir. Aklın yolu bir. Para kazanmak istiyorlarsa vatandaşlarımız fındık yerine kivi dikecekler. Kivi, fındık üretimine göre en az 10 misli kazandırıyor. Hayır diyenlere de ispatlayabilirim. 250 bin m2'lik alanda 27 bin kivi ağacında 500-600 bin ton kivi yetiştiriyorum. Kivi fındıktan tam 10 kat karlı." dedi.

"Getirisi çok"

Kivinin verimli ve getirisi yüksek bir mal olduğunu söyleyen Engin, şunları kaydetti; "Bundan yıllar önce fındık ağaçlarını keserek kivi dikmiştim. Fındığın kiviye göre daha karlı olduğunu o zaman da söylemiştim. Türkiye’de ilk defa nakit parayla kivi alımına başladık. Arazisi uygun olanlar kivi dikebilir. Fındıktan daha çok kazanacaklardır. Ordu kiviyi sevdi. Bir dönümden 100 kilo fındık alabiliyorken, bir dönümden 3 ton kivi elde edebiliyorsunuz. Fark ortada. Kivinin fındığa göre hem masrafı az, hem de getirisi çok."

Ordu Hayat/Tevfik Kul (Özel Haber)

Ordu Sanayici ve İş Adamları Derneği (ORDUSİAD) üyeleri, dün yemekli bir istişare toplantında buluştu. Başkan A. Kadir Engin, Ordu'da 3 ay sonra krizi aşacaklarını belirtirken, Altınordu Belediye Başkanı Celal Tezcan ise Ordu'nun geleceğin şehri olacağını dile getirdi.

İş adamları buluştu

"ORDU'YA BAHAR GELECEK"

ORDUSİAD Üyesi Zeki Mesut Özel'in organize ettiği istişare toplantısına çok sayıda iş adamı, Altınordu Belediye Başkanı Celal Tezcan ve Kabadüz Belediye Başkanı Yener Kaya katılırken, Ordu Valisi Seddar Yavuz, Ak Parti Ordu Büyükşehir Belediye Başkan adayı ve eski Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Mehmet Hilmi Güler ile Büyükşehir Belediye Başkanı Engin Tekintaş, mazeretlerinden dolayı katılamadı.

Altınordu Belediye Başkanı Celal Tezcan, Ordu Sanayici ve İş Adamları Derneği’nin düzenlediği istişare toplantısına katıldı.

"Krizi de atlatacağız"

ORDUSİAD Başkanı A.Kadir Engin, istişare toplantısına katılanlara teşekkür ederek; "Çambaşı'na ORDUSİAD olarak bir otel projemiz var. Belediyenin desteği ile yürütüyoruz. Ekonomik kriz varsa da yılmayacağız, üretime devam edeceğiz. Önümüzdeki bahara doğru bu kriz ortamının düzeleceğini ve normal bir düzene geçeceğimizi düşünüyorum. Ordu ekonomisine yön veren siz yöneticilerimizle beraber başaracağız. 3 ay sonra Ordu'ya tekrar bahar gelecek. Seçimle beraber daha güzel ünler göreceğiz." dedi.

"Ordu, geleceğin şehri olacak"

Altınordu Belediye Başkanı Celal Tezcan ise; "Burada olmaktan mutluyum. Ordu'nun katma değerine yön veren insanlarla bir öğün yemek yemek ve sohbet etmek güzeldi. İstişare kültürünün canlı bir örneğini görmüş olduk. Ordu olarak buna ihtiyacımız var. Birlikte yürümemiz lazım. Temsil ettiğim kurum, bu şehrin hizmetkarıdır. Amaç budur. Hiç biri kazandığını tek başına yemiyor. İstihdamı sağlayıp, şehrin katma değerini artırıyor. Ordu, bu ekip sayesinde geleceğin şehri olacak." diye konuştu.

Engin, son olarak Şubat ayı içerisinde ORDUSİAD'ın seçimli genel kurulu olduğunu hatırlattı.

Ordu Hayat/Yılmaz Ülgü 

Ordu Sanayici İş Adamları Derneği (ORDUSİAD) yönetim kurulu üyeleri, Ordu Müteahhitler Birliği Derneği’ni ziyaret ederken, Başkan Fatih Titiz ve yeni yönetime başarılar diledi.

 Ziyaretten dolayı duyduğu memnuniyeti dile getiren Ordu Müteahhitler Derneği Başkanı Fatih Titiz, iki derneğinde Ordu'nun istihdamına büyük katkı sağladığını belirterek, ortak akılla birlikte çalışma yürüttüklerini ifade etti.

Başkan Titiz, Ordu’da bulunan Sivil Toplum Kuruluşları (STK) ile birlikte hareket edilmesi gerektiğini vurguladı. Ordu Müteahhitler Derneği ile Ordu Sanayici İşadamları Derneklerinin en büyük istihdam sağlayıcı unsurlar olduğunu söyledi.

Titiz, yaşanan ekonomik süreçte sektör paydaşlarının güç birliğinin yapması gerektiğini vurgulayarak sektörde bulunan paydaşların ortak hareket etmesi gerektiğini belirtti.

OMDER Başkanı Titiz, Türkiye’nin ekonomik açıdan zor bir dönemden geçtiğini ifade ederek özellikle son günlerde inşaat sektöründe ciddi sıkıntıların olduğunu hatırlatarak, maliyetlerin işverenleri zorladığını piyasanın ve ekonominin bu şekilde devam etmesi halinde işsizlik sıkıntısının oluşacağının altını çizdi.

Başkan Titiz, müteahhitlerin en büyük sıkıntılarından birinin de olan mevduat faizlerinin yüksek olduğunun altını çizerek bu sebeple konut kredilerinin yüksek olduğunu anımsattı.

Ordu Sanayici İşadamları Dernek Başkanı Kadir Engin ise, hem müteahhitlerin hem de işadamlarının ortak paydada çalışma yürütmesi gerektiğini söylerken, ancak ortak çalışma halinde hedefe ulaşılacağını belirtti.

Son olarak Ordu Müteahhitler Birliği Derneği ve ORDUSİAD Yönetim Kurulu Üyeleri çimento fiyatları ve inşaat sektörü konuları konuşuldu fikir alış verişinde bulunuldu.

Haber Kaynağı: Ordu Hayat Gazetesi

 

Ordu Sanayici ve İş Adamları Derneği (ORDUSİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Kadir Engin, ülke ve Ordu ekonomisini değerlendirirken, artık ekonomide daha dikkatli olunması gerektiğini belirtti.

Az üreten ve çok tüketen bir devlet olduklarını söyleyen Engin, ekonomik yapının bu duruma geleceğinin 2015'ten bu yana belli olduğunu dile getirdi.

"Az üretip çok tüketiyoruz"

'Son dönemde yaşadığımız ekonomik durum, az üreten çok tüketen devletlerin, milletlerin ailelerin  başına gelen bir iş' diyen Engin, şunları kaydetti; "Aile ekonomisi, ülke ekonomisi, şirket ekonomisi aynı alt sistem başlıklardır. Birinde sayısal büyüklükler vardı, diğerinde ekonomik küçüklükler vardır. Birbirlerine benzerler. Perşembe'nin gelişi 2015'ten beri belliydi. Bu duruma düşeceğimiz yazılıp çiziliyordu. Ancak hükümet iktidarda kalma amaçlı bir politika güttüğünden, ekonomiyi idare edecek yetenekli kimse de yok. 20 yıl öncesine baktığımızda, ortada ekonomiyle ilgilenen bir Kemal Derviş, Ali Babacan, Mehmet Şimşek vardı. Artık bunlar yok. Olanlara da baktığımız zaman ekonomik bilgisi yok denecek kadar az."

Son olarak artık ekonomik anlamda çok dikkatli olunması gerektiğini savunan Engin; "Herkes bütçesini iyi idare etsin. Ben bütçemi iyi idare edemezsem batarım. Sonra devlet bana niye battın ey Kadir Engin demez. Çok zengin olsan der ama orta sınıfa, KOBİ'ye demez. KOBİ olmadan büyük şirket olmaz. Bu saatten sonra ekonomiyi sıkıntıya sokacak yanlışların yapılmaması lazım." dedi.

Haber Kaynaği: Ordu Hayat Gazetesi